5 Duyuda İstanbul: Haliç Atölyesi Atölye Raporu Yayınlandı

İstanbul’un duyular aracılığıyla keşfedilmesi, deneyimlenmesi ve bu deneyimin çeşitli üretim metotları ile tartışılmasının amaçlandığı 5 Duyuda İstanbul: Haliç Atölyesi, Kent Ekimi (Urban October) kapsamında Marmara Belediyeler Birliği tarafından İstanbul Planlama Ajansı, Ankara Aks ve Kentsel Strateji iş birliğiyle düzenlendi ve raporlaştırıldı.

Şehri alışılmışın ötesinde duyularla yeniden algılama ve yorumlama üzerine yapılan çalışmanın çıktılarında farklı tarzlarda ürünler ortaya kondu:

 • Görme Atölyesi’nde katılımcılar, alan çalışması sırasında çekilen videolardan “Haliç’i nasıl görüyoruz?” sorusuna yanıt niteliğinde video kolaj çalışması hazırladı.
 • İşitme Atölyesi katılımcıları üretim günlerinde kendilerinin belirlediği bir kurgu üzerinden Haliç’te kaydettikleri 133 sesi bir araya getirerek çeşitli kolajlar oluşturdu ve bu seslerin hissettirdiklerini tanımladı.
 • Koku Atölyesi’nde “İstanbul bir koku olsaydı ne olurdu?” sorusundan yola çıkarak katılımcılar bir koku haritası oluşturdu ve Haliç’in kokularını çeşitli renklerle eşleştirdi.
 • Tat Atölyesi ekibi, İstanbul’un yemek kültürünün önemli bir parçası olan sokak lezzetlerini odağına alarak tadın değişen dinamiği ile tarihsel gelişimini inceledi. Grup, atölye sonunda alanın dünü, bugünü ve yarını için tat haritası çıkarttılar ve “Haliç’in yemek tarifini” verdi.
 • Dokunma Atölyesi kapsamında ise “İstanbul bir doku olsaydı dokunduğumuzda nasıl hissederdik?” sorgulaması üzerinden hareket edilen atölyede bir anlamda alanın dokusunu ortaya koyan bir maket ortaya çıkarıldı.
Künye
5 Duyuda İstanbul: Haliç Atölyesi I Atölye Raporu
5 Duyuda İstanbul: Haliç Atölyesi Atölye Raporu Yayınlandı
                    Resmi
5 Duyuda İstanbul: Haliç Atölyesi Atölye Raporu Yayınlandı
Önizleme