Kent - Çözüm Üreten Kentler

Sayı 2

"Marmara Belediyeler Birliğinin Türkiye ve dünyadaki iyi şehircilik uygulamalarını odağına alan ve mottosu “Çözüm Üreten Kentler” olan Kent dergisinin ikinci sayısı çıktı. COVID-19 ile dönüşen kamusal mekânı kapağa taşıyan dergide İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema ile yapılan röportajlar okurla buluşuyor.

Yeni temeller üzerinde geleceğin şehirlerinin kurulması için fikir ve deneyim paylaşımının mümkün olacağı platformlara duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Şehirler arasındaki dayanışma ve bilgi akışının ise bu süreçte çözümün en önemli parçalarından biri olabileceği düşünülmektedir. Buradan hareketle Kent dergisi yeni sayısında yerelin kilit aktörleri olan belediye başkanlarıyla yapılan röportajlar, kültürden kamusal mekâna salgınla birlikte değişen kentin bileşenlerini tartışmaya açtığı sayfalar, verilerle gelişmeleri aktarmayı hedefleyen raporlar, kente ilişkin farklı konularda perspektif sunan kitap, webinar, podcast önerileri ve farklı temalardaki iyi uygulama örnekleriyle çözüm noktasında ilham olabilecek içerikleri derledi.

Dünyanın dört bir yanından ulaşım, kültür, çevre, altyapı, sağlık gibi kategorilerde iyi şehircilik uygulamalarına yer veren derginin Türkiye'deki yerel yöneticilere ilham vermesi ve sorunların çözümüne ilişkin uygulama sürecine dair bilgi sunması hedefleniyor.

İkinci Sayının Öne Çıkan Başlıkları

Forum | Kentsel Gelecek Küresel Konferansı / Urban Future Global Conference

Bu yılki mottosu “Dünyayı değiştirmek: inovasyonlar ve gelecek nesiller için daha iyi bir hayat” olan konferans, dünyanın 56 ülkesinden, 100’ü belediye başkanları olmak üzere toplam 3000 kişinin katılımıyla Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleşmesi planlanırken COVID-19 salgını sebebiyle Zoom üzerinden bir webinar serisine dönüştürüldü.

Çizgi-Kent | COVID-19 ile Değişen Kent Yaşamı

Derginin yeni bölümü Çizgi-Kent’te öğrencilerin COVID-19 ile değişen kent yaşamını anlatan görsel çalışmalarına yer verildi.

Kamusal Mekân | Kamusal Mekânı ve Kamusallığı COVID-19 ile Yeniden Düşünmek, Ezgi Küçük Çalışkan

Kültür - Sanat |  COVID-19 Salgını Karşısında Kentlerde Kültürel Hayat

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından hazırlanan yazıda, COVID-19 salgınında kentlerin değişen kültürel hayatları irdelenirken Amsterdam, Lizbon, La Paz gibi Avrupa kentlerinden iyi uygulamalar örneklendiriliyor.

Kamusal Mekân | Yeni Normalde Kütüphanelerin Yeni Kurgusu, Merve Yavuzdemir

EK: Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün iyi uygulama rehberi: Şehirlerde ve Diğer Kentsel Ortamlarda COVID-19'a Yönelik Hazırlıkların Güçlendirilmesi

Ulaşım ve Hareketlilik | Bisikletli Ulaşım Kültürel Değişimle Mümkün

Yerel yönetimler COVID-19 salgını sebebiyle artan otomobil kullanımının önüne geçebilmek için bisiklet kullanımını teşvik edecek çalışmalar başlattı. “Haydi Türkiye Bisiklete!” proje kapsamında İzmir, Eskişehir ve Lüleburgaz pilot kentler olarak belirlendi.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları | Amaç 2: Açlığa Son!, Özge Sivrikaya

Kent Ağları | Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylemi İçin Birlikte Öğrenim

Kentsel Yönetim | COVID-19, Blokzincir ve Akıllı Şehirler, İsmail Hakkı Polat, Kadir Has Üniversitesi

Dayanıklılık | Japonya’dan Deprem Erken Uyarıları, Lütfen Güçlü Sarsıntılara Hazırlanın

Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı’nda su kaynakları ve afet yönetimi alanlarında 30 yılı aşkın deneyimi olan Dr. Hitoshi Baba, depremin yaklaştığını haber veren ve böylelikle hasarı en aza indirmeyi hedefleyen yeni teknolojiden bahsetti.

Röportaj | İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile COVID-19 salgınının kentlere etkisinden İBB’nin pandemiyle mücadele çalışmalarına, yerel diplomasiden sürdürülebilir kalkınmaya İstanbul’u ve kentlerin geleceği konuşuldu.

Röportaj | Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema

“Avrupa’nın Özgürlük Şehri” olarak bilinen ve yaptığı çalışmalarla şehircilik alanında birçok ödüle layık görülen Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın ilk kadın Belediye Başkanı Femke Halsema ile politik kariyeri, Amsterdam şehrinin vizyonu ve projeleri konuşuldu.

Röportaj | Dr. Ekin Yaşin “‘Ben’ Değil ‘Biz’ Diyen Liderler Başarılı Oldu”

Portre | Kente Sokaktan Bakan Yazar Jane Jacobs, Doç. Dr. Alim Arlı, İstanbul Şehir Üniversitesi

Kitap İnceleme | Hong Kong - İstanbul Şehri Şahsileştirmek, Büşra Eser

Film İnceleme | Misafir, Prof. Dr. M. Murat Erdoğan, Türk-Alman Üniversitesi"

Kent - Çözüm Üreten Kentler
                    Resmi
Kent - Çözüm Üreten KentlerSayı 2
Önizleme