Kent

Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Türkiye’de ve dünyadaki iyi şehircilik uygulamalarını odağına alan ve mottosu “Çözüm Üreten Kentler” olan Kent isimli bir dergi yayınlamaya başladı. İlk sayısı Nisan 2020’de çıkan ve üç ayda bir yayınlanan Kent’in yılda bir “Urban” adıyla İngilizce edisyonu yayınlanmaktadır.

Çözüm Üreten Kentler

Dünyanın dört bir yanından ulaşım, kültür, çevre, altyapı, sağlık gibi kategorilerde iyi şehircilik uygulamalarına yer veren derginin Türkiye'deki yerel yöneticilere ilham vermesi ve sorunların çözümüne ilişkin uygulama sürecine dair bilgi sunması hedefleniyor.

Kente yaşam kalitesini yükseltme ve sürdürülebilirlik noktasında değer katan proje ve uygulamaların, hangi koşullarda, nasıl bir yasal çerçevede, hangi içgörüden hareketle, ne tür bir teknoloji, ekip ya da iş birliğiyle hayata geçirildiği ve eğer gözlemlenmeye başladıysa sonuçlarının neler olduğu gibi bilgiler okura sunuluyor.

Dergide iyi uygulamalarla birlikte şehirciliğe ilişkin daha geniş bir bakış açısı sunmak adına bir yerel bir yabancı belediye başkanı röportajına, akademisyen ve uygulamacılar tarafından kaleme alınan makalelere, portre, kitap ve film inceleme yazılarına, uzman görüşleriyle beslenen perspektif dosyasına, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına yönelik uygulamalara, şehirciliği odağına alan bir etkinlik takvimine yer veriliyor.

Kent dergisinin tüm sayılarına ücretsiz erişebilirsiniz.